Látszerész
Napjainkban már szinte minden második ember visel szemüveget, akár állandóan, akár olvasáshoz vagy munkavégzéshez. Az utcán, bevásárlóközpontokban egyre gyakrabban botlunk optikai (látszerész) szaküzletbe. Így egyre többen rendelkezünk "optikus" ismerőssel, rokonnal, baráttal. De vajon tudjuk-e kik is azok az optikusok?
A látszerészek, mert helyesen ez a szakemberek megnevezése, röviden azok az emberek, akik a szemüveget elkészítik. Az alábbiakban kicsit bővebben is bemutatjuk a látszerész szakmát.
Képzésüket tekintve, érettségi után van lehetőség a látszerész szakma kitanulására. Ez még napjainkban is egy államilag elismert, a képzési jegyzékben szereplő szakma. A tanulmányok befejeztével szakmunkás bizonyítványt szerezve kezdheti el a munkát a látszerész. Munkájuk összetett, mert nem csak a szemüveg pontos, optikailag helyes elkészítését kell tudniuk, hanem a vásárlónak segítve a helyes döntésben, a szemüvegkeret kiválasztását és a vényre felírt szemüveglencse helyes ajánlását is el kell sajátítaniuk. A látszerész szakma egyrészt klasszikus kézműves szakma, mert a látszerész műhelyében csiszolja be, készíti el szerszámok és gépek segítségével a szemüveget, másrészt kereskedelmi érzék is szükséges hozzá, hiszen emberekkel és azok igényeinek kielégítésével foglalkozó mesterség. Ezért fontos a jó empetikus készség és némi pszichológiai ismeret. Tehát a szemüvegkeret kiválasztás és szemüveglencse ajánlást követően a műhelyben készül el a szemüveg, ahol napjainkban igen komoly műhelyfelszerelések garantálják, hogy optikailag tökéletes és korszerű, divatos szemüvegek készüljenek. A szemüveget ezután át kell adni a vevőnek. Ennek során gyakran kell adaptálni a keretet a vásárló fejéhez. Ez azt jelenti, hogy be kell állítani a szemüveget úgy, hogy az kényelmesen, biztonságosan és optikailag is helyesen üljön a páciens arcán. Ez a nagy gyakorlatot és tapasztalatot igénylő munkafolyamat is a látszerész feladata.
Naponta előfordul, hogy elferdül, deformálódik, sérül egy-egy szemüveg. Ezek beállítása, javítása is a látszerész munkái közé tartozik. A látszerész szaküzletben a szemüvegen kívül általában kaphatók ún. kiegészítő cikkek is: nagyítók, távcsövek, kontaktlencsék és ápolószerek, esetleg hőmérők és barométerek. Ezek tulajdonságait, rendeltetésszerű használatát is ismernie kell a látszerésznek.
Végső soron többéves szakmai gyakorlat után lehetőség van arra, hogy a látszerész mestervizsgát tehessen, ami a szakma egy újabb, magasabb szintű ismeretét garantálja.